Doświadczeni turyści wiedzą doskonale, że w Sudetach czeka na nich wiele niezwykłych atrakcji. Tu nudzić się nie można, a wyjątkowe zabytki czekają tu niemal na każdym kroku.
Czermno – co warto wiedzieć?
To dzięki nim można urządzać w tej części kraju wspaniałe wycieczki, które uczą, bawią, a czasem – skłaniają do refleksji i nieco przerażają. Ci, którzy wędrowali już w okolicach Kudowy i zajrzeli do miejscowości Czermna, wiedza o tym najlepiej.
Kaplica czaszek w Czermnie
Czermna to pięknie położone miejsce, które zachwyca i bliskością Kudowy, i największej atrakcji Gór Stołowych – rezerwatu „Błędne Skały”. Wycieczki zaglądają tu jednak ze względu na niezwykłą kaplicę. Jest ona niezwykłym zabytkiem, który wzbudza zainteresowanie nie tylko wśród polskich turystów. To kaplica czaszek – jedyna w swoim rodzaju budowla, której zwiedzenie dostarczy każdemu wielu mocnych wrażeń.
To jedyna tego typu budowla znajdująca się na ziemiach polskich, zatem ogromne zainteresowanie naszych rodaków ową kaplicą nie powinno dziwić. To zarazem jedna z trzech tego typu kaplic w całej Europie, stąd i często zaglądające do Czermnej wycieczki zagraniczne nie powinny raczej wzbudzać zdziwienia.
Co warto wiedzieć o kaplicy czaszek?
Skąd pomysł na stworzenie tak ciekawego i makabrycznego zarazem dzieła? Słynna kaplica czaszek została zbudowana przez księdza Wacława Tomaszka w latach 70. XVIII wieku. Co najważniejsze, powstała ona z ludzkich szczątków, znalezionych w rejonie Czermnej, Kudowy oraz Dusznik. Piszczele oraz czaszki to „pamiątki” po tych, którzy ginęli w czasie wojen śląskich oraz tak częstych w dawnych czasach konfliktów religijnych.
Kaplica ta przypomina o tym, jak ulotne jest nasze życie. Jest miejscem, w którym można wspomnieć zmarłych oraz choć na chwilę zapomnieć o problemach codziennych, a oddać się refleksji nad sobą i swym życiem.
źródło: www.sudecki.pl – podróże, turystyka, Sudety