1 Comment
14 lipca 2021

Pszczyna i jej atrakcje. Śladem miejskich zabytków

Dla wielu z nas Pszczyna to takie atrakcje, jak Pokazowa Zagroda Żubrów, Park Zamkowy oraz sam zamek, będący od 1946 roku siedzibą Muzeum Zamkowego. Warto jednak pamiętać, że miasto to może się pochwalić również ciekawą kolekcją zabytków, które przypominają o żyjących tu niegdyś mieszczanach. Jakie obiekty warto zatem zwiedzić podczas wycieczki po tym mieście?

Z wizytą na Rynku

Wycieczki po mieszczańskiej Pszczynie najlepiej zaczynać na Rynku. Wytyczony już w XIII wieku, może się pochwalić ciekawym otoczeniem. Kto pojawi się na rynku, ten będzie mógł zobaczyć tak ciekawe budowle, jak kościół ewangelicki oraz gmach ratuszowy. Wspaniale prezentują się też kamienice, w gronie których wyróżnia się tzw. Frykówka. Jest ona ciekawym przykładem architektury barokowej z XVIII wieku, obok którego nie można przejść obojętnie. Inne kamienice, z którymi można się spotkać na Rynku oraz w jego najbliższej okolicy, również zasługuję na uwagę. Wiele z nich stanowi przecież ciekawe pamiątki z XVIII i XIX wieku, a ich piękne elewacje cieszą oczy gości swymi detalami i licznymi dekoracjami.

Skarby architektury sakralnej

Pszczyna może się pochwalić ciekawymi zabytkami architektury sakralnej. Jednym z nich jest wspomniany już kościół ewangelicki, którego fasadę można podziwiać z Rynku. To perełka XVIII-wiecznej architektury, a detale architektoniczne tej świątyni z pewnością zasługują na uwagę. Sporo ciekawych obiektów czeka też we wnętrzu tego kościoła. Jego dumą jest chór muzyczny z organami, zachwycić też mogą empory. Druga świątynia, którą w czasie wycieczki po mieście również warto odwiedzić, znajduje się z pobliżu Rynku. To kościół parafialny Wszystkich Świętych, o którym wzmianki pojawiają się już w dokumentach z XIV wieku. Barokowy wystrój i ciekawe polichromie sprawiają, że wnętrze tego kościoła może oczarować każdego miłośnika sztuki sakralnej, który w czasie wycieczki po Pszczynie postanowi odwiedzić i tę świątynię. W jej wnętrzu nie brak ciekawych zabytków sztuki barokowej oraz tak ważnych obrazów, jak np. obraz Matki Boskiej Przedziwnej z połowy XVIII stulecia.

Pszczyna: śladami społeczności żydowskiej

Inne atrakcje miasta

Pszczyna może się pochwalić licznymi atrakcjami, które znajdują się nieco dalej od Rynku. W gronie tych obiektów, które w czasie wycieczki po Pszczynie warto odwiedzić, znajduje się Muzeum Prasy Śląskiej. Jest ono znane dzięki ciekawej kolekcji eksponatów, dzięki której można zdobyć wiele cennych informacji na temat sztuki drukarskiej oraz ukazujących się na Śląsku czasopism. Inną ciekawą placówką muzealną jest Zagroda Wsi Pszczyńskiej – niewielki skansen, który może się pochwalić ciekawymi przykładami dawnego budownictwa ludowego.
Ciekawymi zabytkami są też nekropolie, które można ujrzeć nieco poza centrum miasta. Stary cmentarz katolicki oraz cmentarz ewangelicki przyciągają uwagę, największe zainteresowanie wzbudzają jednak dwie inne nekropolie. Jedną z nich jest cmentarz wojenny, na terenie którego pochowano żołnierzy Armii Czerwonej. Drugi cmentarz to pamiątka po społeczności żydowskiej, która swego czasu odgrywała ważną role w dziejach miasta. Założony w początkach XIX wieku kirkut może się pochwalić ciekawymi macewami oraz domem przedpogrzebowym, będącym już zabytkiem dość rzadkim.

Pszczyna jest miastem wspaniałym nie tylko dla miłośników historii. Ciekawe muzea, liczne perełki dawnej architektury oraz obiekty, które przypominają o dawnych mieszkańcach tego miasta – oto obiekty, którym w czasie wycieczki po tym śląskim mieście z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.

1 Comment

  1. Andrzej

    14 lipca 2021

    Jako mieszkaniec Pszczyny muszę przyznać, że nie odwiedza nas wielu turystów, czego nie rozumiem biorąc pod uwagę atrakcje miasta.

Leave a Comment