Brak komentarzy
12 lipca 2021

Pszczyna i jej atrakcje. Śladem książąt

Pamiątki związane z rodami książęcymi są jedną z najważniejszych atrakcji, jakimi może się pochwalić Pszczyna. To one okazują się często najważniejszym punktem w programie każdej wycieczki po tym mieście, to im turyści poświęcają najwięcej uwagi. Co koniecznie powinni zobaczyć ci, dla których Pszczyna to przede wszystkim znane rody?

Niezwykły kompleks pałacowy

Najważniejszym punktem w programie niemal każdej wycieczki do Pszczyny jest wizyta na terenie tutejszego kompleksu pałacowego. Składa się on ze słynnego zamku, Parku Zamkowego oraz tych obiektów, które w ciągu wieków powstawały w najbliższym otoczeniu zamku. Już słynna Brama Wybrańców, która prowadzi na teren zamku od strony rynku, jest obiektem skutecznie przyciągającym uwagę. Ta pochodząca z XVII wieku budowla miała służyć straży zamkowej. Dziś jest jednym z pierwszych zabytków, z jakimi spotykają się turyści odwiedzający Pszczynę i tutejszy kompleks pałacowy. Jakie atrakcje czekają na zwiedzających za tą bramą?

Zamek pszczyński – niezwykła budowla i jej skarby

Zamek pszczyński to jedna z najpiękniejszych rezydencji, z jakimi można się obecnie spotkać podczas wycieczki po terenie województwa śląskiego. Choć dziś jest on wspaniałą rezydencją magnacką, w pierwszych latach swej historii był budowlą o typowo obronnym charakterze. Kiedy dokładnie powstał zamek? Z niektórych dokumentów wynika, że już w XI wieku mogła istnieć tu jakaś budowla obronna. Najczęściej jednak mówi się o XIV lub XV stuleciu, kiedy to informacje o pszczyńskim zamku coraz częściej zaczynają się pojawiać w źródłach historycznych. Ten zwarty czworobok obecnie stanowi ciekawy przykład neobarokowej rezydencji, która zachwyca zarówno wspaniałymi elewacjami, jak i pięknie urządzonymi wnętrzami. Każdy z nas może je zwiedzić, gdyż od 1946 roku zamek w Pszczynie pełni rolę ogólnodostępnej placówki muzealnej. Można tu ujrzeć ciekawą kolekcję broni, choć największym zainteresowaniem turystów cieszą się reprezentacyjne wnętrza. Cesarskie apartamenty, imponujące klatki schodowe oraz piękne salony – oto atrakcje, których nie można pominąć. Nie brak tu również zabytków, które przypominają o najsłynniejszej mieszkance zamku. Była nią Daisy – żona Jana Henryka XV Hochberga. Uznawana za jedną z najpiękniejszych kobiet swej epoki, źle znosiła życie dworskie. Choć ostatnie lata życia spędziła w Książu, w Pszczynie wciąż jest ciepło wspominana. Od kilku lat przypomina o niej pomnik – ławeczka, który stał się jedną z najważniejszych atrakcji na pszczyńskim rynku.

Spacerkiem wokół zamku

W skład kompleksu pałacowego w Pszczynie wchodzi też Park Zamkowy, na terenie którego również ujrzeć można wiele ciekawych obiektów. Na terenie liczącego ponad 150 ha powierzchni parku można ujrzeć i ciekawą kapliczkę, i nawiązującą do orientalnych wzorców herbaciarnię. Dzika Promenada znana jest obecnie dzięki Pokazowej Zagrodzie Żubrów, z kolei Par Dworcowy przyciąga ciekawym skansenem. To Zagroda Wsi Pszczyńskiej, do której w czasie wycieczki po Pszczynie również warto zajrzeć. Centralną i najważniejszą część pszczyńskiego parku stanowi jednak Park Zamkowy, którego historia sięga XVI wieku. Dziś jest on idealnym miejscem dla tych, którzy kochają spacery w ciekawym otoczeniu oraz dla tych, którzy chcą w dużym mieście znaleźć miejsce pozwalające choć na chwilę odpocząć od gwaru i codziennych problemów.

Polskie zamki – Pszczyna

Komu marzą się wycieczki śladami historii, kto zainteresowany jest losami znanych rodów, tego Pszczyna może pozytywnie zaskoczyć. Anhaltowie, Promnicowie oraz Hochbergowie – oto rody, o których w tym mieście można zdobyć wiele cennych informacji. Wystarczy wybrać się do tutejszego zamku oraz znaleźć nieco czasu na spacer po otaczającym go parku.