1 Comment
14 lipca 2021

Pszczyna – co warto zwiedzić?

Bogata historia miasta

Pszczyna to miasto z niezwykle bogatą historią, które w pełni zasługuje na przypisane mu miano perły Górnego Śląska. Zachowało się tu wiele cennych i ciekawych śladów historii, jak i interesujących obiektów współczesnych. Sprawia to, że Pszczyna, choć niewielka, ma wiele turyście do zaoferowania. Co warto w tym mieście zobaczyć?
W atrakcje i zabytki najbardziej obfituje centrum miasta. Sercem miasta jest oczywiście rynek, w tym przypadku bardzo piękny i malowniczy, otoczony historyczną architekturą. Spacer rynkiem i okalającymi go uliczkami to prawdziwa przyjemność. Na samym Rynku warto zwrócić uwagę na ratusz i Kościół Ewangelicki. Jako że Rynek nie jest duży, nietrudno budynki te przeoczyć. Historia Pszczyny nierozerwalnie związana jest księżną Daisy, której tragiczną historię warto poznać. Tę historyczną postać upamiętnia ławeczka księżnej Daisy – specyficzny i ciekawy pomnik zlokalizowany na Rynku.

Liczne atrakcje

Wielką zaletą Pszczyny, jest duże nagromadzenie atrakcji na niewielkiej przestrzeni. Od Rynku nieznacznie oddalone jest Muzeum Prasy Śląskiej. Tematyka ekspozycji dość wąska, acz ciekawa.
Z samego rynku można również zabytkową i piękną Bramą Wybrańców przejść na teren Zamku Pszczyńskiego i okalającego go wspaniałego parku. Muzeum urządzone w zamku zachwyci przepychem wnętrz i zachowaniem całego kompleksu. Zamek to główna atrakcja Pszczyny i nietrudno się temu dziwić. Zwiedzanie zamku jest płatne (warto zapłacić), ale spacer po otaczającym kompleksie parkowym to już przyjemność darmowa. A Park Zamkowy obfituje w piękne krajobrazy. Warto odwiedzić go zwłaszcza wiosną, gdy kwitną liczne rododendrony i różaneczniki. Miłośnicy przyrody odnajdą w parku także wiele wiekowych i ciekawych drzew. Krajobraz parku jest wspaniały, sam park niezwykle zadbany, a na jego terenie znajdziemy dalsze ciekawe obiekty, takie jak piwnica lodowa, nekropolia Anhaltów, nekropolia Hochbergów, czy herbaciarnia (w której istotnie wypić można dobrą herbatę). Po parkowych stawach można popływać łódką. W urokliwym „Domu Ogrodnika” na terenie parku znajduje się obecnie Muzeum Militarnych Dziejów Śląska. W sąsiedztwie Parku Zamkowego znajduje się też Zagroda Wsi Pszczyńskiej – niewielki, acz dobrze urządzony i warty obejrzenia skansen.

Pszczyna: niezwykłe miasto i jego skarby

Park Zamkowy

Z Parkiem Zamkowym praktycznie bezpośrednio łączy się Park Dzika Promenada. To miejsce, zgodnie z nazwą, nieco dziksze, choć znajduje się tu pole golfowe i Pokazowa Zagroda Żubrów. Żubry cudem uniknęły wymarcia, a do odtworzenia gatunku walnie przyczyniły się osobniki z tutejszej hodowli. W zagrodzie z bliska zobaczyć można te majestatyczne zwierzęta. Żyją też one w pobliskich Jankowicach, w dużym, leśnym rezerwacie, który jednak nie jest udostępniony do zwiedzania. Dzika Promenada oferuje ponadto leśne ścieżki, doliny rzek i kończy się malowniczą Łącką Groblą. W tym rejonie znajduje się również dawny Pałac Bażantarnia, obecnie przekształcony w hotel.
Choć Pszczyna obfituje we wspaniałe zabytki, pozostaje niewielkim miastem o przyjemnym charakterze. Można odczuć to podczas zwiedzania. Samo zwiedzanie ułatwia fakt, że wszystkie największe atrakcje miasta zgromadzone są na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Sprawia to, że zwiedzanie Pszczyny jest nie tylko kształcące i przyjemne, ale i niesłychanie łatwe. Pszczyna jest miastem, które z czystym sercem można polecić turystom.

1 Comment

  1. Park Zamkowy jest idealnym miejscem na letnie, upalne dni. Zieleni nigdy za wiele w mieście.

Leave a Comment