Jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków, z jakimi można się spotkać w rejonie Rynku. Przypomina o tym, że Pszczyna była ważnym ośrodkiem dla ewangelików, którzy i dziś stanowią dość liczną grupę wśród mieszkańców miasta. Piękny kościół ewangelicki to zabytek, który z pewnością warto odwiedzić podczas wycieczki po tym mieście. Co warto wiedzieć na temat tej ciekawej budowli sakralnej?
Kościół ewangelicki w Pszczynie
Dumą tego kościoła jest jego wspaniała fasada, którą doskonale widać z miejskiego Rynku. Wzniesiona w połowie XVIII stulecia świątynia może się pochwalić m. in. okazałym portalem z kolumnami jońskimi oraz ciekawymi oknami. Uwagę przyciąga też mansardowy dach oraz wieżyczka, którą nakryto miedzianym hełmem. Ozdobą zewnętrznej ściany tego kościoła jest też ciekawa płyta nagrobna. Pochodzi ona z 1716 roku i przypomina o postaci szlachcica Zawadzkiego. We wnętrzu kościoła można zobaczyć ciekawe empory – element wystroju wnętrza, będący charakterystyczną cechą wielu świątyń ewangelickich. Ciekawie prezentuje się tez ołtarz, w którym umieszczony został obraz przedstawiający „Wniebowstąpienie Pana Jezusa”. Każdy, kto postanowi zwiedzić wnętrze tej świątyni, powinien też dokładniej przyjrzeć się chórowi muzycznemu. Jego najważniejsza ozdoba to organy, które zachwycają swym brzmieniem.
Ewangelicy w Pszczynie
Kościół, który znajduje się tuż przy Rynku w Pszczynie, jest bardzo ważnym miejscem dla współczesnych ewangelików żyjących w tym mieście. Wiadomo, że ewangelicka parafia w tym mieście obejmuje około 1500 wiernych. Są to mieszkańcy Pszczyny oraz kilkunastu wiosek, które znajdują się w pobliżu tego miasta. Ich obecność przypomina o religii, która na terenie Pszczyny stała się popularna już w XVI wieku. Choć konflikty religijne nie raz spychały pszczyńskich ewangelików do „podziemia”, ich gmina zawsze szybko się odradzała. Dziś może się ona pochwalić nie tylko kościołem, ale i własną biblioteką, pełną ciekawych zbiorów.
Kościół ewangelicki, którym może się obecnie pochwalić Pszczyna, to ciekawy zabytek architektury oraz obiekt, który przypomina o wielokulturowości tego miasta. W czasie wycieczki po tym mieście nie raz spotkamy się przecież z pamiątkami po ewangelikach, katolikach oraz Żydach, którzy przez wieki zgodnie żyli obok siebie.