Jest jedną z najważniejszych budowli przy miejskim rynku i zabytkiem, którego w czasie wycieczki po mieszczańskiej części Pszczyny nie można pominąć. Ratusz, bo o nim mowa, bez wątpienia jest obiektem godnym uwagi. To tu od ponad trzech wieków urzędują ci, dzięki którym Pszczyna może się rozwijać jako ośrodek miejski. Co warto wiedzieć na temat ratusza?
Pszczyński Ratusz
Ratusz, którym może się pochwalić Pszczyna, jest jedną z najważniejszych ozdób północnej pierzei rynku. Kiedy zaczyna się jego historia? Trudno udzielić dokładnej odpowiedzi na takie pytanie. Istnieją wprawdzie dokumenty, według których Pszczyna już w XV wieku mogła się pochwalić ratusz, jednak informacje na temat pierwszej siedziby władz miejskich są dość skromne. Wiadomo, że początki obecnego ratusza sięgają 1716 roku, kiedy to w jednym z budynków przy Rynku postanowiono urządzić ratusz z prawdziwego zdarzenia. Po przeprowadzeniu podstawowych prac, władze miasta mogły rozpocząć urzędowanie w nowej siedzibie.
Piękna atrakcja turystyczna
Choć ratusz poddawany był wielu remontom i przebudowom, do dziś prezentuje się wspaniale. Dalej też służy władzom miasta, które na wygląd swej siedziby narzekać nie mogą. Ogromny wpływ na to, jak dziś wygląda miejski ratusz, miała przebudowa przeprowadzona w 1930 roku. Elewacja budynku została urządzona w taki sposób, by pięknie komponowała się z fasadą kościoła ewangelickiego, z którym sąsiaduje pszczyński ratusz. Ciekawą ozdoba ratuszowej elewacji jest arkadowy portyk z toskańskimi kolumnami, nad którym urządzony został taras. Ciekawą ozdoba jest też neobarokowy szczyt z zegarem, który doskonale widać z płyty rynku.
Na terenie całej Polski znajdziemy niejeden piękny Ratusz. Zabytkowa architektura jest również ostoją Wałbrzycha. Jeśli lubisz tego typu architektoniczne atrakcje turystyczne, to warto sprawdzić najciekawsze zabytki i atrakcje w Wałbrzychu.