Region świętokrzyski może się pochwalić wieloma cennymi zabytkami sztuki romańskiej. Jednym z tych, którym w czasie wycieczki po tej części kraju warto się uważniej przyjrzeć, jest kolegiata w Opatowie.
Co warto wiedzieć na temat kolegiaty w Opatowie?
Kolegiata, z której tak dumny jest Opatów, to cenny zabytek o średniowiecznym rodowodzie. Wzniesiona w XII wieku, rozbudowana nieco w okresie późniejszym, jest budowlą jedyną w swoim rodzaju. Wspaniała architektura i ciekawe wyposażenie – oto główne powody, dla których w czasie wycieczki po regionie świętokrzyskim warto poświęcić tej budowli nieco więcej uwagi.
Kościół w Opatowie został wzniesiony z ciosów piaskowca krzemienistego – materiału niezwykle popularnego w tej części kraju. Jest to trójnawowa bazylika z transeptem, która uwagę przyciąga charakterystycznymi wieżami. Jedną z najciekawszych pamiątek z okresu romańskiego jest tu piękny portal, który prowadzi do wnętrza świątyni. Późnogotyckie detale, widoczne tu doskonale, są efektem prac przeprowadzonych tu w początkach XVI wieku. W XVII i XVIII wieku pojawiły się kolejne nowości – nowe sklepienia oraz iluzjonistyczne polichromie, które do dziś są największa ozdobą kościelnego wnętrza. Na co warto zwrócić uwagę? Na barokowe ławy, dębowe stalle kanonickie, na ołtarz główny z wizerunkiem św. Marcina oraz na sześć ołtarzy bocznych.
Zainteresowany tematem Polskich świątyń? Sprawdź artykuł o jednym z najbardziej znanych kościołów w naszym kraju: Krakowskie świątynie: kościół Mariacki.
Kaplica grobowa Szydłowieckich – ważna część opatowieckiej kolegiaty
Cennym zabytkiem jest tu również kaplica grobowa Szydłowieckich, w której znajduje się niezwykle cenny zespół renesansowych nagrobków: trojga dzieci kanclerza wielkiego koronnego Krzysztofa Szydłowieckiego i samego kanclerza. Zmarły w 1532 roku Krzysztof, kasztelan i starosta krakowski, kanclerz wielki koronny, swój nagrobek ufundował sobie jeszcze za życia. Pod płytą nagrobną kanclerza widoczna jest kolejna ciekawostka – słynny lament opatowski. Ta płyta, ufundowana przez hetmana wielkiego koronnego Jana Tarnowskiego, przedstawia 41 osób opłakujących zmarłego Krzysztofa. W ich gronie pojawia się m. in. hetman Jan Tarnowski, umieszczono tu również króla Zygmunta Starego.
Dumą kościoła w Opatowie są też piękne polichromie. Z XV wieku pochodzi malowidło, które przedstawia scenę Ukrzyżowania. Piękną kolekcję tworzą tu również barokowe malowidła, przedstawiające m. in. żywot św. Marcina oraz tak znane sceny z polskiej historii, jak bitwa pod Grunwaldem czy odsiecz Wiednia.